Producenci

Pasty do butów

Pasty do butów mają zastosowanie głównie w przypadku obuwia ze skóry. Poprawiają jego wygląd, służą do nabłyszczania, posiadają także właściwości impregnacyjne. Mogą być w kolorze obuwia, jak również bezbarwne. W sprzedaży pasty do butów często dostępne są w postaci pasty lub kremu w pudełeczku. Można także zakupić aplikator – twardą gąbkę, która już została wcześniej nasączona pastą. Buty wystarczy przetrzeć takim aplikatorem, nie ma potrzeby nakładania na obuwie czy gąbkę jakiejkolwiek dodatkowej substancji. Istnieją także pasty do butów sprzedawane w plastikowych miękkich buteleczkach, posiadających niewielki aplikator z gąbki.

 

Pasty do butów nie są środkami czyszczącymi. Przed nałożeniem pasty konieczne jest wyczyszczenie i wysuszenie obuwia. Do czyszczenia można użyć szczotki do butów i odpowiednich kremów lub płynów.

 

W przypadku past w postaci aplikatorów lub butelek z aplikatorem ich nakładanie na buty ogranicza się jedynie do przetarcia gąbką obuwia. Natomiast w sytuacji, gdy korzystamy z pasty do butów w pudełeczku, najpierw należy nałożyć ją na buty przy użyciu np. bawełnianej szmatki (może być ze starej koszulki) lub szczotki. Na szmatkę nakładamy tylko tyle pasty, ile jest potrzebne na daną część buta. Lepiej w razie potrzeby dobrać dodatkową ilość środka, niż nałożyć go za dużo – nadmiar pasty będzie przeszkodą w dojściu do połysku. Pastę wcieramy w obuwie, pamiętając także o bokach podeszwy i obcasa. Po nałożeniu pasty odstawiamy buty, aby mogła się ona wchłonąć. Najlepiej poczekać około godziny przed przystąpieniem do kolejnego etapu pastowania. Po tym czasie zaczynamy polerowanie. Na początku należy przecierać buty bawełnianą szmatką aż do uzyskania połysku. W kolejnym etapie lekko moczymy szmatkę wodą i przecieramy nią obuwie. Potem nakładamy niewielką ilość pasty i znów polerujemy. Przecieranie szmatką z wodą, a następnie polerowanie pastą da tym lepsze efekty, im więcej razy powtórzymy te czynności, jednak zwykle wystarczą dwa lub trzy razy. Można także powtórzyć to polerowanie przez kilka kolejnych dni. Ta technika (wykorzystująca wodę) nazywa się męskim polerowaniem lub polerowaniem śliną – zamiast wody można wykorzystać bowiem ślinę, która bywa przez niektórych uważana za dającą lepsze rezultaty. Wysoki połysk można także uzyskać, polerując buty nylonowymi rajstopami – jest to szybsza metoda, niż polerowanie śliną.

 

Pasty do butów były najbardziej popularne w okresie I i II wojny światowej. Wiązało się to nie tylko ze wzrostem dostępności obuwia skórzanego dla szerokiego grona odbiorców, ale także z dużym popytem na buty wojskowe, które wymagały polerowania. Dużą popularność zyskała wtedy pasta Kiwi, będąca na rynku już od 1904 roku. Do sprzedaży zaczęły także wtedy trafiać konkurencyjne marki, takie jak Shinola, Cherry Blossom czy Parwa. Obecnie popyt nie tylko na pasty do butów ale również na inne środki do pielęgnacji obuwia pozostaje statyczny, a nawet zmniejsza się. Powodem jest to, że coraz częściej miejsce eleganckiego skórzanego obuwia zajmują buty codzienne, produkowane z materiałów, które nie potrzebują specjalnej pielęgnacji.

 

Jeżeli posiadamy obuwie skórzane, warto zainwestować w dobrą pastę, która pomoże utrzymać buty w porządnym stanie przez bardzo długi czas, nada im ładny wygląd i przyczyni się do ochrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Statystyki

Produktów:
2655
Kategorii:
94
Nowości:
2655
Promocje:
4
Sklep internetowy Shoper.pl