Producenci

Fleki

Jedną z części składowych buta są fleki. Jaka jest ich funkcja? Chronią obcas przed ścieraniem się. Są elementem przytwierdzanym lub przyklejanym do końca obcasa i podczas kontaktu z podłożem to one zdzierają się. Zwykle łatwo można je wymienić, a ich koszt nie jest wysoki, dzięki czemu buty mogą służyć dłużej, niż gdyby ścierał się obcas.

 

Fleki dzielą się na plastikowe, metalowe i kauczukowe. Najbardziej wytrzymałe są metalowe, jednak nie każdy lubi stukanie, które wytwarzają podczas chodzenia. Ich dużą wadą jest też to, że są śliskie, nie jest więc bezpieczne używanie ich w butach zimowych. Nosząc buty z flekami metalowymi, łatwo też można poślizgnąć się w pomieszczeniach, w których podłoga wykonana jest ze śliskich płytek (jak np. podłoże w supermarketach). Metalowe fleki mogą także uszkodzić parkiet.

 

Fleki plastikowe nie są śliskie, jednak są najmniej wytrzymałe na ścieranie. W butach typu szpilki potrafią zetrzeć się w przeciągu nawet kilku dni, jeżeli buty są często noszone. Najlepszym rozwiązaniem wydają się być fleki kauczukowe, które nie tylko nie są śliskie, ale są też bardzo odporne na ścieranie. Ich cena nie jest wysoka, można je zakupić już za 5 zł. Dobrą inwestycją mogą okazać się fleki kauczukowe SUPERTAP na bolcu metalowym. Są one dostępne w sklepie internetowym Fleczki.pl.

 

Co zrobić w sytuacji, kiedy fleki zetrą się i trzeba je wymienić? Czy musimy za każdym razem iść do szewca i płacić niemałe pieniądze za wymianę fleka, otrzymując w dodatku często flek dorabiany, wykonany z materiałów tanich, a więc o niskiej jakości? W niektórych przypadkach wizyta u szewca może być konieczna, jednak najczęściej możemy kupić gotowe fleki i sami je wymienić. Na rynku dostępna jest szeroka oferta fleków w różnych rozmiarach, kształtach i z różną ilością bolców mocujących, zwykle więc można znaleźć fleki pasujące do zakupionych przez nas butów, nawet jeśli jest to obuwie importowane.

 

Jak należy zmienić fleki? Jeżeli uległy zużyciu, wystarczy usunąć stare i na ich miejsce włożyć nowe. Stare najlepiej wyciągnąć kombinerkami, które dobrze jest obkleić taśmą klejącą, aby nie uszkodzić obcasa czy fleka. Nie należy ciągnąć fleka pionowo do góry, tylko wyjmować go, wykonując ruchy wahadłowe na prawo i lewo. Po wyjęciu starego fleka w obcasie pozostanie jeden lub więcej otworów (w zależności od wielkości obcasa), w które należy włożyć bolce nowego fleka. Następnie stukamy we fleka młotkiem, aby bolce weszły do końca w otwory. Można także uderzyć flekiem o coś twardego na tyle mocno, aby wbił się do końca w obcas.

 

Zdarza się, szczególnie w przypadku szpilek, że fleka można zgubić podczas chodzenia. W takiej sytuacji podczas wymiany należy mieć na uwadze, że obcas mógł się już trochę zetrzeć. Przed wymianą trzeba więc taki obcas delikatnie podrównać, a dopiero potem zakładać nowego fleka.

 

Wymiana fleków nie jest czynnością skomplikowaną, warto więc rozejrzeć się w ofercie sklepów z akcesoriami do butów i samemu nauczyć się wymieniać fleki. Możemy dzięki temu zaoszczędzić i pieniądze, i czas.

Statystyki

Produktów:
2655
Kategorii:
94
Nowości:
2655
Promocje:
4
Sklep internetowy Shoper.pl